Nem mindenki ismeri el a lengyel Legfelső Bíróság döntését az elnökválasztás érvényességéről
Gyakorlatilag azonban elhárult az akadály az augusztus 6-i eskütétel elől, bár vad ötletek is felbukkantak a halasztásra.
Gyakorlatilag azonban elhárult az akadály az augusztus 6-i eskütétel elől, bár vad ötletek is felbukkantak a halasztásra.
Magyarországon Orbán Viktor lebonthatta a fékeket és ellensúlyokat. Izraelben 1948 óta nem volt ilyen súlyos alkotmányos válság, de van még visszaút, írja a Magyarországon működő civil szervezet, az Unhack Democracy nevű szervezet társalapítója a Foreign Policyben.
Teljes alárendeltséget vártak el a nőktől a People of Praise kötelékében. Ennek a vallási szervezetnek a tagja az amerikai legfelső bíróság egyik főbírója.
Az Egyesült Államokban egyre radikálisabb döntéseket hoz a legfelső bíróság, például megsemmisítette az abortuszt legalizáló 1973-as határozatot, és látni kell, hogy a testület többségét alkotó szélsőséges bírák részét alkotják annak a gondosan kidolgozott tervnek, amelynek célja, hogy az USA elnyomó rendszer legyen. Erre figyelmeztet Soros György a Project Syndicate-en közzétett elemzésben, az amerikai nemzeti ünnep, a függetlenség napján.
Az amerikai legfelső bíróság az ország történetében először elvett az Egyesült Államok állampolgáraitól egy ötven éve fennálló alkotmányos jogot. A kisebbségi véleményt megfogalmazó három liberális bíró nem szépített, bármilyen törvények születnek is a döntés nyomán, egy dolog biztos: a nők jogai csorbultak, és ezzel már nem szabad és egyenlő polgárai Amerikának. Úgy tűnik, az amerikai konzervatívok komolyan veszik a „hátra megyünk, nem előre” szlogent, és miközben egyre inkább eltávolodnak a valóságtól, a legfelső bíróságot is túszul ejtő szélsőségességnek egyre nagyobb a hatalma.
Pink és más ismert énekesek sem rejtettél véka alá a véleményüket a legfelsőbb bíróság döntésével kapcsolatban, amely elvette a nők abortuszhoz való jogát.
Az amerikai elnök bírálta a legfelső bíróság döntését, amivel eltörölték az alkotmányos abortuszjogot az Egyesült Államokban.
Csaknem ötven éven át egy legfelső bírósági döntés biztosította az Egyesült Államokban, hogy a nőknek joguk van megszakítani a terhességüket, nemcsak akkor, ha az egészségük vagy az életük veszélyben van, hanem akkor is, ha nem akarnak terhesek lenni. Most, a legfelső bíróság konzervatív többségének köszönhetően karnyújtásnyira van ennek a jognak a felülírása. Ehhez azonban nemcsak a bírói háttér, hanem egy évtizedeken át felépített társadalmi, politikai és szemantikai kampány is kellett, amelynek során az abortuszellenes mozgalom lényegében megszállta a nők testét.
Fél évszázad óta a legnagyobb veszélybe került az abortusz liberális szabályozása az Egyesült Államokban, ahol felizzottak az indulatok, és velük a politikai küzdelem.
A Pawel Kukiz egykori rockzenész által vezetett négyfős képviselőcsoport régi ötlete a békebíróság a bevezetése, az ügy felkarolásáért cserébe a kormányt más helyzetekben támogathatják. A kisebb polgári és bűnperekben az állampolgárok által választott békebírók ítélkezhetnek, ha a lengyel parlament elfogadja a köztársasági elnök javaslatát. Ez a feltétele annak, hogy egy ellenzéki képviselőcsoport támogassa a többségét elvesztett kormányt.
A konzervatív jelölt áterőltetési szándéka miatti dühükben a demokraták az amerikai legfelső bíróság létszámának növelésével fenyegetőznek. Franklin D. Roosevelt elnök a hatalma csúcsán kudarcot vallott egy ilyen manőverrel, de az idő neki dolgozott.
Az amerikai elnök nem okozott meglepetést a jelölt személyével
Brazíliában kiengedték a börtönből pénteken a korrupcióért elítélt Luiz Inácio Lula da Silva volt elnököt, miután egy illetékes bíró elrendelte szabadon bocsátását - jelentették hírügynökségek.
Szerdán összeül a brit parlament, miután a legfelső bíróság egyhangú döntéssel kimondta: törvényellenes volt Boris Johnson miniszterelnök azon döntése, amellyel szeptember elején öt hétre felfüggesztette a törvényhozás munkáját. A sokadik pofon után lassan kezd bizonytalanná válni a kormányfő jövője is, az ellenzékiek jó része lemondatná a konzervatív politikust.
Az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét ellátó szövetségi legfelsőbb bíróság elutasította Donald Trump elnöknek az illegális migránsok menedékkérelmének elutasítására vonatkozó döntését.
A 2015 ősze óta hivatalban lévő kormány évek óta próbálja magának alárendelni az igazságszolgáltatást, de a legfelső bíróság elnöke szembeszállt velük.
Keresetek, beadványok, elnöki Twitter-üzenetek és utcai tiltakozások orgiájába fulladt Donald Trump egy tollvonással elrendelt, hét muszlim többségű ország polgárait érintő beutazási tilalma. És hol van még az érzelmeket is felkorbácsoló csata vége!
Az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi Legfelső Bíróság elutasította Obama tervét, amely mintegy négymillió bevándorlónak biztosított volna automatikusan tartózkodási és munkavállalási engedélyt.
Az orosz legfelsőbb bíróság elnöke perújrafelvételt tart szükségesnek az úgynevezett Yukos-ügyekben, amelyekben 2005-ben, majd 2010-ben is elítélték Mihail Hodorkovszkijt.
A bírókat érintő drasztikus intézkedésekkel, beleértve a fiatalítást, a kormány igyekszik egy hozzá szorosabban kapcsolódó igazságszolgáltatást kiépíteni -- mondta el a hvg.hu kérdésére több, neve elhallgatását kérő bíró.